SKOTSK MESSE: Fra landbruksmessa The Royal Highland Show i Edinburg. FOTO: Elisabeth Birkelund
Ei gruppe lesere av Bondebladet fikk med seg den enorme landbruksmessa The Royal Highland Show i Edinburgh i helga. Se bildeserien vår fra turen.
Bondebladet Kirkemenighetene i Troms bør gå i forbønn for bøndene i fylket som mangler fôr, heter det i en parole fra biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland bispedømme.
Bondebladet Jon Line i Time kommune meiner Nortura skviser han og andre eggprodusentar som leverer egg frå «gamle» buranlegg.
Bondebladet - Min oppgave er å sikre at kommunens avløser ikke kan skade seg, sier jordbrukssjef Olav Vik i Asker og Bærum. Han svarer på kritikken fra melkebonde Odd-Einar Hjortnæs, som opplevde at hjelpen sviktet da ulykken rammet.
Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…
Smittsom byllesjuke har kommet tilbake i en del sanerte geitebuskaper. Geitebonde Hilde Giæver Marvi…
- Vi må få vekk tilskuddsordninga til sau som går på dyrka mark, og heller gi det til distrikter som…
- Eierne i Nortura må skjerpe seg. Det er på tide at vi tar konsekvensene av dagens virkelighet og s…
Nortura merker stor økning i antall innmeldte slakt i Nord-Norge. Bønder i de hardest rammede Troms-…
Europeiske tomater er nå så dyre, at importen driver prisene opp på det norske markedet. Et lite pla…
Bønder i Troms ramma av avlingssvikt får nå gratis veiledning innen fôring og driftsøkonomi av Tine …
Skottlands topplassering som produsent av sykdomsfrie settepoteter er i fare på grunn av import av s…
Landbrukets markedsplass
Her finner du det du ikke finner andre steder.
Rådgiver for Tine i Midt-Norge, Torgeir Daling, tror det vil komme et sammenbrudd i melkesamdriftene framover, fordi samdrifter ikke får leie melkekvoter.
Kirkemenighetene i Troms bør gå i forbønn for bøndene i fylket som mangler fôr, heter det i en parole fra biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland bispedømme.
På grunn av tørken i sommer forlenger russiske myndigheter forbudet mot å selge korn til utlandet.
Den 14. september går fristen ut for å melde seg på Norsk Landbruksrådgiving Agder sine samlinger for unge gårdbrukere. Første samling er hos svineprodusentene Kirsten og Alf Eivind Myhren i Vegårshei den 22. september.
Felleskjøpet kan notere seg nok en måned med gode tall på registreringsstatistikken.
Ja ja.. Bevar de stolte minnene, for norske bønder har såvisst ikke så mye å være stolt av de seneste årene. Sure sutrekopper i norges mest vernede og ik
Jakter på landbrukets stolteste øyeblikk