TIL DEBATT: Leder Ragnar Vikingstad i Nord-Karmøy bondelag ønsker en debatt om hvordan norsk landbruk bør profilere seg. FOTO: Sigbjørn Høidalen

Vil ha fram at bønder gjør landet tryggere

Lokallagsleder Ragnar Vikingstad på Karmøy vil at Norges Bondelag skal prate mindre om stolte bønder og fine kulturlandskap og mer om hvor sårbare folk er uten norsk matproduksjon.

- Jeg mener norsk landbruk blir profilert feil når det står på mjølkekartongene at vi har «verdens fineste melk». Jeg tror det gir mye større oppslutning å si at et aktivt landbruk gjør det tryggere for folk å bo her i landet, sier leder Ragnar Vikingstad i Nord-Karmøy bondelag.

Han mener Norges Bondelag prater alt for mye om stoltheten rundt det å være bonde, og for lite om hvor sårbare hver enkelt innbygger er hvis vi må handle all maten i utlandet.

Tegn på sårbarhet

- Vi hører om at russerne stenger grensene for korneksport. Vi hører om at kineserne kjøper opp jord i Afrika for å sikre egen befolkning. Dette er bare noen av tegnene på hvor sårbart systemet for matforsyning er, fortsetter Vikingstad.

Han løfter fram «sårbarhet» som et nøkkelbegrep for å sikre oppslutning om overføringene til norsk landbruk.

- Jeg ønsker en debatt om hvordan vi som bønder skal framstå. Det er greit å si at vi må ha et robust landbruk, men hva har et robust landbruk å si for folk flest? sier lokallagslederen.

Problem med å bli trodd

Leder Nils T. Bjørke i Norges Bondelag er ikke fremmed for Vikingstads tanker.

- Vi prøver stadig å prate om at det norske samfunnet er sårbart uten et aktivt landbruk. Problemet er at dette lett blir avfeid som propagande for å øke overføringene. Blir det knapt med mat, er det ikke bonden som har det verst, forteller Bjørke.

Han mener utfordringen er å få andre grupper til å prate om disse tingene.

- Vi skal gjøre det vi kan. I årets jordbruksforhandlinger greidde vi blant annet å få oppmerksomhet rundt beredskapslager for såkorn, legger Bjørke til.

Nøkkelord: Norges Bondelag

5 kommentarer til denne artikkelen

Det er flott med folk som han Ragnar som tenkjer annleis enn me er vane med. Det er viktig at matproduksjonen vert halden oppe her i landet, ikkje for bøndene sin del, men for alle som bur her. Kan hende er Ragnar sine tankar betre for å få fram budskapet enn dei tradisjonelle argumenta. Me har jo sett gjennom mange år at det er ikkje så mange som gidd å høyra på oss! 

Svein Ståle Kolstø - 19.08.2010 12:59

Det har ingen hensikt lenger å gnåla om kor sårbart det norske samfunnet utan norsk matproduksjon.Det har bondeorganisasjonane halde på med i fleire tiår.Etter mi meining er det mykje viktigare å diskutera kor sårbart norsk landbruk er.Stikkord her kan vera: Økonomi,kraftforimport,"monster"-driftsbygningar,utanlandsk arbeids-kraft,samvirke eller rettare sagt mangel på samvirke og ikkje minst alle meiningslause arbeidsplassar som har sugerøyr ned i pengene som bøndene skulle hatt. 

arvid jøssang - 20.08.2010 08:54

Vikingstads poeng er vel å sikre oppslutning om de statlige overføringene til landbruket. Da holder det ikke å si at norsk landbruk er sårbart, hvis det ikke er opplagt for folk flest at norsk landbruk er viktig for andre enn norsk landbruk. 

Sigbjørn Høidalen - 20.08.2010 10:07

Vikingstad sitt poeng er at vi kommer til å möte en helt annen kvardag i framtida som bönder.Vi kan ikkje forventa så mykje högare prisar på varene.Vi kan ikkje forventa större overföringar,men vi kan forventa at folk og politikarar vil ha eit reknestykke på kost/nytteverdi av samfunnsbidraget.Vi bönder og Bondelaget har aldri brukt nok energi og rett fokus på sårbarhet. Jössang har rett i at norsk landbruk er blitt sårbart som fölgje av "utviklinga",men kva er et robust landbruk som er det motsette?Er det kun meir pengar i potten eller er det nokre valg som gir meir for pengane.Eg har ingen svar på det ennå.Störrelse på bruk eller volum på produksjon har ikkje alltid samanheng med god inntening.Hadde vi gjennom dei siste åra vore fokusert på sårbarhet/robust landbruk kunne vi med godt samvet tatt fram alt som skjer rundt oss og sagt at vår jobb er ein av dei viktigaste som finnes saman med lärarar og kulturfolk.Det viktigaste i eit samfunn er mat,kultur og kunnskap.Alt det andre er fölgjer av dette. Vi må finne eit argumentgrunnlag som kan gje til og med Frp svar på tiltale. Frp bruker mykje energi på trygghet/beskyttelse/sikkerhet.Vi kjem ingen veg med argument om at det ikkje er böndene som får det verst om det blir mangel på mat.Slikt snakk er ikkje ein ledar verdig. 

Ragnar Vikingstad - 20.08.2010 14:57

Som bonde har eg problem med å sjå korleis moderne landbruk gjer landet så mykje tryggare.Det beste me kan gjera for å ha truverdighet,er å slutta med eventyrf-orteljing og heller vera opne om kor sårbart landbruket er. 

arvid jøssang - 21.08.2010 22:30

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden




 
Bildegalleri 4H er 75 år og feiret jubileet i Spikersuppa i Oslo

4H er 75 år og feiret jubileet i Spikersuppa i Oslo

Gallerier

Vis alle
Bondebladets lesertur til Italia
Bondebladets lesertur til Italia (6 bilder)
KLF i 100 på Egertorget
KLF i 100 på Egertorget (5 bilder)
Geno feiret 75 år med Norsk Rødt Fe
Geno feiret 75 år med Norsk Rødt Fe (18 bilder)
Hanen på fagtur i Irland
Hanen på fagtur i Irland (13 bilder)

Mest kommenterte

Roar Grødeland vart "Årets unge bonde"

Svineprodusent Roar Grødeland frå Klepp i Rogaland er kåra til «Årets unge bonde 2010».

Markedet forsvant for økopoteter

Et prosjekt skulle sørge for at produksjonen av økologisk potet gikk opp. Men så forsvant markedet.

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

Økovekst i Coop Norge

Coop-butikkene solgte økovarer for 240 millioner kroner i 2010, en vekst på 4 prosent.

Norturas eiere lovpriser NorgesGruppen-avtalen

Nortura-eiere som Bondebladet har vært i kontakt med er svært positive til den nye samarbeidsavtalen…

Mest lest


Investerer 18 millioner i fruktbarhetsforskning

SpermVital as skal investere 18 millioner kroner de neste tre årene for å videreutvikle en teknologi…


Provosert over kompetanseuttalelser

Erik Fløystad, fylkesleder i Aust-Agder Bondelag, er oppbrakt over uttalelsene til professor Karen H…


Fryktar at Hordaland vert utan meieri

Fylkesutvalet i Hordaland fryktar at Tine kan koma til å leggja ned meieridrifta i Hordaland, og at …


Stygge tall for FK Rogaland Agder

Underskudd på godt over 100 millioner kroner i Felleskjøpet Rogaland Agder, selv om kjernevirksomhet…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Næringsutvikling

TREFFPUNKT: Storfekafeane er eit fagleg og sosialt treffpunkt for Nortura-eigarar som driv storfeproduksjon. Her frå Nortura Forus,  til venstre Arnstein Røyneberg og Arne Rege, til høgre Åsgeir Åsland og Kjetil og Hege Nilsen. I februar er det igjen duka for storfekafe på dei tre Nortura-anlegga i Rogaland.

Suksess for storfekafear hos Nortura i Rogaland

I Rogaland har Nortura stor suksess med sine storfekafear, som regelmessig vert arrangert på dei tre anlegga på Forus, i Egersund og Vindafjord.

SpermVital investerer 18 millioner i forskning

Vil ha veterinærene mer synlige

Investerer 18 millioner i fruktbarhetsforskning

Vil styrke miljøinnsatsen i landbruket

Matjorda i Tyskland bygges ned

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.