Torsdag 24. juni bestemmer Norturas styre om konsernet skal ha ett eller to fjørfeslakteri på Østlandet. Det står mellom Elverum og Rakkestad.

Nå kaller Elverum kommune inn til pressekonferanse for å fortelle at Elverum bør gå videre.

- Vi har en veldig sterk næringsmiddelindustri rundt Mjøsa og Elverum. Her er det gode utviklingsmuligheter for Nortura, sier landbrukssjef Erik Stenhammer i Elverum kommune.

Har satset på kylling

Norturas fabrikk i Elverum sysselsetter 166 ansatte. På en pressekonferanse torsdag 27. mai vil kommunen presentere hvordan fabrikken kan vokse og trives inn i framtida.

- Mange bønder i og rundt Elverum har satset på kyllingproduksjon, ikke minst takket være Norturas anlegg. Rovdyrproblematikken har bidratt til et skifte fra sau til kylling, forteller Stenhammer.

I tillegg til den strategiske plasseringa mellom Østlandet og Trøndelag, reklamerer Elverum kommune med å ha god tilgang på stabil og kompetent arbeidskraft.

Nærmere kalkun og foredling

Norturas fabrikk i Rakkestad i Østfold har rundt 250 ansatte, som i tillegg til slakting og skjæring av kylling driver med kalkun og eggpakking. Trumfkortet her er kort vei til foredlingsanlegget i Hærland, i nabokommunen Eidsberg.

- Jeg ser veldig lyst på at Nortura vil velge å satse hos oss, sier ordfører Peder Harlem (Sp) i Rakkestad kommune.

Han arbeider nå med et notat til kjøttkonsernet for å fortelle om alle kommunens fortreffeligheter.

- I Østfold har vi store produksjonsmiljøer for både kylling og kalkun. Og det er lett å få tak i fagfolk. Vi har en meget god dialog med Nortura, forteller Harlem.

Ett alternativ for Nortura er å samle all slakting, skjæring og foredling av fjørfe til ett stort anlegg. Nortura-styret behandler saka torsdag 24. juni. Før det skal pressekonferanse avvikles, notat utarbeides og administrasjonen i konsernet lage en innstilling.

Nøkkelord: NorturaNæringsutvikling

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden




 
Bildegalleri KLF i 100 på Egertorget

KLF i 100 på Egertorget

Kjøtt- og fjørfebransjens landsforbund (KLF) fyller 100 år i år og desket opp med herlige kjøttretter til folket ikke så langt fra Stortinget.

Gallerier

Vis alle
Geno feiret 75 år med Norsk Rødt Fe
Geno feiret 75 år med Norsk Rødt Fe (18 bilder)
Hanen på fagtur i Irland
Hanen på fagtur i Irland (13 bilder)
Norges Vel feirer 200 år
Norges Vel feirer 200 år (14 bilder)
NM for nordlandshest/lyngshest
NM for nordlandshest/lyngshest (7 bilder)

Mest kommenterte

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

«Friskere geiter»-prosjektet hjalp ikke

Smittsom byllesjuke har kommet tilbake i en del sanerte geitebuskaper. Geitebonde Hilde Giæver Marvi…

Bare tull med sau på Jæren

- Vi må få vekk tilskuddsordninga til sau som går på dyrka mark, og heller gi det til distrikter som…

Nortura må få tak i de store produsentene

- Eierne i Nortura må skjerpe seg. Det er på tide at vi tar konsekvensene av dagens virkelighet og s…

Mest lest


Troms-bønder uten fôr sender dyra til slakt

Nortura merker stor økning i antall innmeldte slakt i Nord-Norge. Bønder i de hardest rammede Troms-…


Dyr import redder tomatøkonomien

Europeiske tomater er nå så dyre, at importen driver prisene opp på det norske markedet. Et lite pla…


Samvirket tilbyr Troms-bønder gratis veiledning

Bønder i Troms ramma av avlingssvikt får nå gratis veiledning innen fôring og driftsøkonomi av Tine …


Det skotske potetryktet er i fare

Skottlands topplassering som produsent av sykdomsfrie settepoteter er i fare på grunn av import av s…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Gårdsdrift

I FORBØNN: Biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland har omtanke for bispedømmets bønder. FOTO: Nord-Hålogaland bispedømme

Biskopen tar med Troms-bøndene i forbønna

Kirkemenighetene i Troms bør gå i forbønn for bøndene i fylket som mangler fôr, heter det i en parole fra biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland bispedømme.

Reagerer på ulik pris for like egg

Avviser kritikk av landbruksvikar-ordningen

Ny strategi for skogplanteforedling

Bondelaget støtter Grindalen i tomtefestesak

Jakter på landbrukets stolteste øyeblikk

Næringsutvikling

Foto: Camilla Mellemstrand.

Samling for unge gårdbrukere i Agder

Den 14. september går fristen ut for å melde seg på Norsk Landbruksrådgiving Agder sine samlinger for unge gårdbrukere. Første samling er hos svineprodusentene Kirsten og Alf Eivind Myhren i Vegårshei den 22. september.

Eierskifte ved Bioforsk Øst Apelsvoll

Gode utsikter for høstens rypejakt

Cardinal Foods anklager Nortura for avledningsmanøver

Felleskjøpet arrangerer fagdager om vegvedlikehold

Kyllingsamarbeid kan være ulovlig

Traktor og teknikk

John Deere suveren på topp

John Deere suveren på topp

Felleskjøpet kan notere seg nok en måned med gode tall på registreringsstatistikken.

Nytt flaggskip fra Fendt

Nytt dekk gir smalere tresker

Oppdatert 8R-serie

Unn deg en rå opplevelse

Et eldorado for motorfansen

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.

Web Statistics