Nortura inviterer eierne til økt engasjement

Styret i Nortura inviterer eierne til å plassere mer penger i selskapet for å kunne gjennomføre viktige investeringer for å utvikle selskapet videre. Målet er å få inn 250 millioner kroner via tre ulike ordninger i løpet av året.

Tiltakene i 2009 virket som forutsatt og brakte Nortura helskinnet gjennom den akutte krisen. Nå trengs mer kapital for å utvikle selskapet videre som eiernes viktigste verktøy i matvarekjeden. Ny kapital fra eierne vil sikre selskapet gunstige lånevilkår hos bankene, muliggjøre ytterligere forbedringer og styrke Norturas posisjon både i slutt- og tilførselsmarkedet, skriver medlem.nortura.no.

Etter diskusjoner med Regionutvalgene i fjor høst, og et fellesmøte med alle arbeidsutvalgene i forrige uke anbefaler styret i Nortura å øke andelsinnskuddet til 12.000 kroner. I tillegg foreslås det å ta i bruk såkalte medlemskapitalkonti. På toppen av dette vil det for de som ønsker å plassere ytterligere penger i selskapet bli opprettet en ordning i form av frivillig tilleggskapital.

Målet er å få inn 250 millioner kroner via disse tre ordningene i løpet av året.

Investering - ikke almisse

Nortura understreker at de ikke går ut og ber eierne om en almisse. Tvert i mot. Eierne får tilbud om å investere i eget selskap. Dette er en investering/pengeplassering som skal gi konkurransedyktig renteavkastning.

Nortura påpeker at det ikke en noen tvang å bli med på dette, og medlemmer blir heller ikke kastet ut av selskapet om de ikke ønsker å bli med, slik Nationen antydet før jul. Det som i så fall skjer er at de vil få utbetalt ditt opprinnelige andelsinnskudd og blir rene leverandører.

Individualisering og renteavkastning

Egenkapitalen i Nortura er i dag bygd opp på følgende måte: De aller fleste eierne har et andelsinnskudd på 1000 kroner. Noen har 2000 og noen få har 3000 kroner. Resten er felleseid kapital bygd opp gjennom mange års resultatavsetninger i selskapet. Det gis i dag ikke renteavkastning verken på andelsinnskuddet eller felleskapitalen. Felleskapitalen er heller ikke kapital eierne får med deg hvis de velger å gå ut av selskapet.

Med styrets forslag til ny modell vil eierne få to konti i Nortura (tre hvis de også går inn med frivillig tilleggskapital).

• Andelsinnskuddskonto

• Medlemskapitalkonto

• Konto for frivillig tilleggskapital

Forutsatt at selskapet går med overskudd – kan årsmøtet vedta en årlig renteavkastning på alle kontiene - på nivå med en god sparekonto. I tillegg er dette eiernes kapital, i den forstand at de kan ta den med deg ut av selskapet den dagen de av en eller annen grunn slutter å samhandle med Nortura.

Ut på høring

Både det å be om økt andelsinnskudd, å individualisere kapitalen - samt å gi avkastning på kapitalen i form av renter - er nybrottsarbeid i samvirket i Norge. Skal denne prosessen lykkes er det viktig at hele organisasjonen bruker våren til å sette seg inn i hva dette faktisk innebærer, påpeker Nortura.

Alle medlemmer vil i siste halvdel av februar få tilsendt en brosjyre med informasjon om ordningene.

På kretsmøtene i mars vil egenkapital være et viktig tema, før styret i samarbeid med regionutvalgene skal oppsummere tilbakemeldingene fra de 147 kretsmøtene.

Vedtas på årsmøtet

På bakgrunn av det vil styret fremme en endelig innstilling overfor årsmøtet den 21. og 22. april, som da utfordres til å gjøre nødvendige endringer vedtektene for å kunne gjennomføre kapitalutvidelsen.

Nøkkelord: SamvirkeNortura

2 kommentarer til denne artikkelen

Leverandørene rømmer vekk fra Nortura. Nortura kommer til å gå konkurs. Ikke betal inn penger.  

Tore Jensen - 29.01.2010 16:33

La de hjernevaskede tillitsmenne be bøndene stå på sin side. Be dem om å ikke levere til private leverandører, selv om de betaler mye mer. Forklar at det var nødvendig med stor administrasjon og høye lederlønninger. Fortell også vi tok feil og var amatører. Prisen må bøndene betale. Fortell at toppledelsen fortsatt har tillit. De kunne ikke se eller forutse krisen. De spiste jo winerbrød og kanaper. Fortell at om 10 til 15 år, da vår nortura sin renessanse. Eller er det en dinosaur som dør. Er det den ensidige bakgrunnen fra ås og selvalgte bønder i styret som har ansvaret. Eller har ingen ansvar., JO ansvaret skyves no nå over på de stakkars bøndene, som allerede får vesetlig mindre enn fra private aktører. Nå skal de sprøyte inn mer kapital. GJØR OPPRØR!! -DERE TROR VEL IKKE AT DE SAMME MENNESKENE SOM HAR KJØRT VIRKSOMHETEN NED MED FLAGGET TIL TOPPS ER I STAND TIL Å SNU EN SUPERTANKER I DRIFT? DET GÅR TIL HELVETE PÅ FØRSTE KLASSE. Opprøret bør bestå i å skifte leverandør, få nortura til å skjerpe seg eller dø. Klarer de ikke å operere med samme kjøttpriser har de vel ikke livets rett? Perik 

perik - 01.02.2010 17:27

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden



 
Bildegalleri Matstreif 2009

Matstreif 2009

Gallerier

Vis alle
Egertorget Matfestival 2009
Egertorget Matfestival 2009 (18 bilder)
Politisk kokkekamp
Politisk kokkekamp (35 bilder)
Fruit Logistica, Berlin
Fruit Logistica, Berlin (31 bilder)

Mest kommenterte

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

«Friskere geiter»-prosjektet hjalp ikke

Smittsom byllesjuke har kommet tilbake i en del sanerte geitebuskaper. Geitebonde Hilde Giæver Marvi…

Nortura må få tak i de store produsentene

- Eierne i Nortura må skjerpe seg. Det er på tide at vi tar konsekvensene av dagens virkelighet og s…

Staten tilbyr 950 millioner

Av statens tilbud på 950 millioner kroner i årets jordbruksforhandlinger, utgjør 200 millioner krone…

Mest lest


Skuffa og frustrert over Nortura

– Dette gjør vondt. Jeg er dypt skuffa, men har forståelse for at ting må gjøres, sier Else Norheim,…


Dårlig ventilasjon gjør kaldfjøs til isfjøs

Massive istapper kler fasaden på kaldfjøset til Svein Meldieseth. Han mener feil beregning av ventil…


YTRING: Fryktar total ubalanse i eggmarknaden

Rema 1000 skal starta nytt eggpakkeri og er på jakt etter nye produsentar, gjerne nyetableringar. Jo…


Kjedene nærmer seg bonden

Matvarekjedene etablerer seg stadig nærmere fjøsdøra. Vil de ivareta bondens interesser? Dette var s…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

FLYTT: Staten sparer enorme beløp på etablering av samdrifter og nedlegging av bruk over hele landet. Skap framtidstro og bruk noe av disse midlene til å utvide sonegrensen for landbrukets distriktstilskudd sørover til Lofotodden og Saltfjellet, sier balsfjordbøndene Jon Nedrum (tv) fra Nordkjosbotn og Odd Roald Nilsen fra Sagelvvatn. Foto: Gunnar Lund

På feil side av tilskuddsgrensa - taper 345 000 kr

Kjøtt- og melkebonde Jon Nedrum i Balsfjord kommune bor bare 4 km fra den nordligste sonen for distriktstilskudd. Det taper han mye penger på. Et tilsvarende bruk i Alta oppnår nemlig 345.000 kr mer i årlige tilskudd til melk, kjøtt og areal.

Frp-invitt til Bondelaget

Nedover med svensk melkeproduksjon

Brekk vil ha råd fra deg

Landbruksmeldinga må få reell betydning

Iskaldt bygdeliv

Næringsutvikling

Ny vind over vidda

Ny vind over vidda

- Det er en ny trend i næringa, sier reindriftsleder Per Mathias Oskal. - Tidligere var det om å ha mye rein, i dag er fokuset på god kjøttfylde og høy kvalitet, sier en stolt Oskal.

Reorganisering i Nortura

Sats på det du er flink til

Trygt å spise bearbeidet mat

Grønt nummer for byggeråd

Gi din røst i kvotedebatten

Traktor og teknikk

Får gps-signal over mobilnettet

Får gps-signal over mobilnettet

I Danmark tilbyr nå John Deere en RTK-løsning der signalene sendes over mobilnettet. Mister man signalet fortsetter kjøringen med 10 centimeters nøyaktighet.

Agco i samarbeid med Trelleborg

Prøvekjør Dutra i Skåne

Lanserer ny polsk skålkultivator

Hjullaster reddet to traktorer

Lantmännen i Sverige faser ut Kverneland

Tun Media

Tun Medias publikasjon sporte folije retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.