NY HYBRID: Første innsett med Rowan ble gjort hos Grim Melø i Kvelde i Vestfold.

Tester ny økokylling

En ny kyllinghybrid som passer bedre for økologisk produksjon er under utprøving. Resultatene så langt er gode og gir ny optimisme for produsentene av økokylling.

Karensregler gjør at kylling må ha en minimum slaktealder for å kunne regnes som økologisk. Mens konvensjonell kylling slaktes etter 30 dager, må kylling for å kunne regnes som økologisk, leve i 81 dager.

- Dersom produksjon av frødde egg og kylling er økologisk, kan man slakte når man vil. Men så lenge dette er en svært marginal produksjon kvantitativt hos oss, vil det bli en altfor dyr prosess å også etablere økologiske foreldrebesetninger, sier Sverre Rædergård, rådgiver for økologisk fjørfeproduksjon i Nortura.

Derfor baserer Nortura seg på konvensjonell produksjon av daggamle kyllinger som utgangspunkt for økokylling.

Vokser for fort

Dette er ikke uproblematisk når hybriden er den samme i både konvensjonell og økologisk produksjon, nemlig Ross 308. Denne hybriden er beregnet for å slaktes etter 30 dager, og når den må vokse i 81 dager, blir den så stor at beina til dyra svekkes av den stadig økende vekta.

Det medfører en utfordring for dyrevelferden. Slaktevekta på en 30 dager gammel Ross 308 er 1,1 kilo, mens på dag 81 veier de mellom 3,5 og 4 kilo.

I juni ble derfor det første innsettet av rasen Rowan gjennomført. Denne rasen er mer saktevoksende og mer egnet for økologisk produksjon.

- Foranledningen til forsøket med Rowan er et ønske om å forbedre de helsemessige forholdene for økologisk kylling. En sideeffekt er dessuten at økologisk kylling i mindre størrelser enn det som finnes i butikkene i dag, er mer aktuelt for forbrukerne, sier Rædergård.

Han forteller om gode erfaringer med Rowan, men er tilbakeholden med bastante konklusjoner ettersom godkjenningen av rasen ennå ikke er avklart.

- Vi er i en fase med en del løse tråder i vårt arbeid for å få den godkjent av Mattilsynet som en saktevoksende hybrid, slik at den kan slaktes på 70 dager i stedet for 81. Men det er sikkert at Rowan er en mer robust kylling, som har litt lavere veksttempo og som tåler å bli stor uten at det svekker dyrehelsa.

Slaktevekta på de første Rowan-besetningene har ligget på litt over tre kilo, mens den for økologisk Ross 308 ligger mellom 3,5 og 4 kilo.

Triveligere stell

Nortura har i dag fire økokyllingprodusenter, og de leverer til Nortura Rakkestad.

Første innsett med Rowan ble gjort hos Grim Melø i Kvelde i Vestfold, som har økokylling på andre året.
De første dyrene hans ble sendt til slakt i september, og han kan fortelle om triveligere kyllingstell etter at den nye rasen kom inn.

Økokylling005

Grim Melø opplever stellet av kyllingene som triveligere etter at han fikk Rowan-hybriden til gårds.

- Jeg har hatt veldig lite problemer med denne rasen. Vi har ikke hatt noe hakking, noe vi har slitt med tidligere. De ble likevel litt for store og tunge, så vi må nok justere ned fôrstyrken noe, og dessuten bør kyllingene kunne slaktes etter 70 dager. Dette for etikken og dyrevelferdens del. Er det ikke god dyrevelferd, er det ingen vits i å holde på med dette, sier Melø.

Han mener at å fortsette med hurtigvoksende Ross 308 ville vært å gå på akkord med dyreetikken, og de positive erfaringene gjør det verdt å fortsette som økokyllingprodusent.

- Flere av oss ville vurdert å gi oss om det ikke kom en endring, men nå er vi optimistiske.

Lavere dødelighet

Heidi og Inge Myhre i Holmestrand fikk sitt første innsett med Rowan tidlig i september, og disse skal slaktes i desember.

- Hittil opplever vi en noe lavere dødelighet, og det kan tyde på bedre allmenntilstand enn tidligere. Erfaringene er positive så langt, og hvis dette går som forventet, kommer vi til å fortsette med rasen i framtida. Det vil gi en vesentlig fordel både for dyra og for totaløkonomien, sier Heidi Myhre.

Økokylling010

Inge og Heidi Myhre i Holmestrand har Rowan-kyllinger som skal slaktes i desember. Her med konvensjonell Ross 308 tidligere i år.

Kyllinghuset til Grim Melø er bygd for 7000 kyllinger per innsett og opptil sju innsett i året ved konvensjonell produksjon. Nå produserer han 2000 økologiske kyllinger fordelt på litt mer enn tre innsett.

Melø har kyllinghus med plass til 2000 økokyllinger. Hadde han drevet konvensjonelt, kunne han hatt det doble. Ute har kyllingene 7-8 mål å boltre seg på, og forskriftene tilsier at økokyllinger skal ha tilgang til uteareal en tredjedel av tida. Melø har også bygget verandaer for kyllingene, og aller helst skulle han ønske at forholdene var som i Sveits, der han har vært på studietur for å se nærmere på økokyllingproduksjon.

- Der har det aller meste av kyllingproduksjonen veranda for dyra. Det er bare nisjekylling som produseres der, og billigkyllingen blir importert. Den vanlige borger kjøper nisjematen, mens storhusholdningene kjøper den billige.

 

Nøkkelord: Økologisk

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.
 
Bildegalleri Horva 2010

Gallerier

Vis alle
Matstreif 2009
Matstreif 2009 (18 bilder)
Egertorget Matfestival 2009
Egertorget Matfestival 2009 (18 bilder)
Politisk kokkekamp
Politisk kokkekamp (35 bilder)
Fruit Logistica, Berlin
Fruit Logistica, Berlin (31 bilder)

Mest kommenterte

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

«Friskere geiter»-prosjektet hjalp ikke

Smittsom byllesjuke har kommet tilbake i en del sanerte geitebuskaper. Geitebonde Hilde Giæver Marvi…

Bare tull med sau på Jæren

- Vi må få vekk tilskuddsordninga til sau som går på dyrka mark, og heller gi det til distrikter som…

Nortura må få tak i de store produsentene

- Eierne i Nortura må skjerpe seg. Det er på tide at vi tar konsekvensene av dagens virkelighet og s…

Mest lest


Troms-bønder uten fôr sender dyra til slakt

Nortura merker stor økning i antall innmeldte slakt i Nord-Norge. Bønder i de hardest rammede Troms-…


Dyr import redder tomatøkonomien

Europeiske tomater er nå så dyre, at importen driver prisene opp på det norske markedet. Et lite pla…


Samvirket tilbyr Troms-bønder gratis veiledning

Bønder i Troms ramma av avlingssvikt får nå gratis veiledning innen fôring og driftsøkonomi av Tine …


Det skotske potetryktet er i fare

Skottlands topplassering som produsent av sykdomsfrie settepoteter er i fare på grunn av import av s…


Cardinal Foods anklager Nortura for avledningsmanøver

- Norturas initiativ overfor Konkurransetilsynet er et forsøk på å komme unna forpliktelsene til å l…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Gårdsdrift

I FORBØNN: Biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland har omtanke for bispedømmets bønder. FOTO: Nord-Hålogaland bispedømme

Biskopen tar med Troms-bøndene i forbønna

Kirkemenighetene i Troms bør gå i forbønn for bøndene i fylket som mangler fôr, heter det i en parole fra biskop Per Oskar Kjølaas i Nord-Hålogaland bispedømme.

Reagerer på ulik pris for like egg

Avviser kritikk av landbruksvikar-ordningen

Ny strategi for skogplanteforedling

Bondelaget støtter Grindalen i tomtefestesak

Jakter på landbrukets stolteste øyeblikk

Næringsutvikling

Foto: Camilla Mellemstrand.

Samling for unge gårdbrukere i Agder

Den 14. september går fristen ut for å melde seg på Norsk Landbruksrådgiving Agder sine samlinger for unge gårdbrukere. Første samling er hos svineprodusentene Kirsten og Alf Eivind Myhren i Vegårshei den 22. september.

Eierskifte ved Bioforsk Øst Apelsvoll

Gode utsikter for høstens rypejakt

Cardinal Foods anklager Nortura for avledningsmanøver

Felleskjøpet arrangerer fagdager om vegvedlikehold

Kyllingsamarbeid kan være ulovlig

Traktor og teknikk

John Deere suveren på topp

John Deere suveren på topp

Felleskjøpet kan notere seg nok en måned med gode tall på registreringsstatistikken.

Nytt flaggskip fra Fendt

Nytt dekk gir smalere tresker

Oppdatert 8R-serie

Unn deg en rå opplevelse

Et eldorado for motorfansen

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.

Web Statistics