HELT UNØDVENDIG: Fylkesmannens pålegg om tidlig nedsanking vil føre til fôrmangel til neste vinter, fordi saueflokken må etterfôres hjemme til de blir slaktemodne, sier Bernhardt Halvorsen, sauebonde i Lavangen.

- Maktarroganse fra Fylkesmannen i Troms

I den sørlige delen av Troms er det stor frustrasjon over det som oppfattes som maktarroganse fra Fylkesmannen. Sauebøndene er pålagt tidlig nedsanking, sjøl om dette er rovdyrfritt område - med mangel på vinterfôr som resultat.

Sist vinter ble det avlivet sju jerver i et beiteområde for sau i Sør-Troms som heter Astafjord-området. Dette ligger i kommunene Skånland, Gratangen, Lavangen og Salangen.

Likevel bestemte Fylkesmannen i Troms allerede før beiteslipp, at sauebøndene i Gratangen skulle pålegges tidlig nedsanking under årets beitesesong.

- Dette kravet er etterlevd, sjøl om tapa er minimale nå som de aktuelle jervene er borte. Følgen er at det - helt unødvendig - vil oppstå fôrmangel til neste vinter fordi saueflokken må etterfôres hjemme til de blir slaktemodne. Jordene blir også nedbeitet, med de følgene det får for overvintringsskader, sier styremedlem i Troms Bondelag, Bernhardt Halvorsen, til Bondebladet.

Bernhardt Halvorsen er sauebonde i Lavangen.

B-sone

Problemet gjelder i hovedsak for sauebøndene i Gratangen.

- Dette er en såkalt B-sone, det vil si at det er definert som rovdyrfritt område og da skal det ikke være tidlig sanking. Dét skal kun skje ved akutte situasjoner, hvis det plutselig kommer rovvilt inn i området, framholder Bernhardt Halvorsen.

- Fylkesmannen i Troms er kjent med at sju jerver ble avlivet i vinter - seks av Statens naturoppsyn og én på ordinær lisensjakt, legger Halvorsen til.

Jervene er lettere å finne om vinteren, for da jakter de på rein i samme område - og det er greit å følge spora deres.

Kunne blitt halvert

- Etter dette uttaket opplever vi lite tap til rovdyr, men på tross av dette fikk sauebøndene i en del av Gratangen pålegg om tidlig nedsanking. Fylkesmannens begrunnelse er at de aktuelle bøndene tidligere har hatt store tap, men årsaken til dette er nettopp de sju nevnte jervene. Når disse nå er borte, burde bøndene ikke fått dette pålegget, slår Bernhardt Halvorsen fast.

Han skyter inn at hvis ikke disse jervene hadde blitt tatt ut, så ville saueholdet i dette distriktet blitt halvert. Fylkesmannen bidrar imidlertid likevel til å minske lammekjøttproduksjonen i området ved sitt pålegg.

- Et problem i kjølvannet av dette, er at vi som grenser til Gratangen kommune ikke får pålegg om tidlig nedsanking. Men - saueflokkene våre beiter i samme område, nemlig Hornhalvøya, og blander seg. Dermed blir våre sauer og lam også sanket tidligere enn nødvendig, sier Halvorsen.

- Dette betyr mindre vinterfôr for oss også, om vi ikke velger å sende dyra på utmarksbeite igjen. I alle fall skaper det unødvendig merarbeid.

Uforenlig

- Vi er av den oppfatning at å ha både beitedyr og rovdyr i B-sone er uforenlig. Gjennom Troms Bondelag jobber vi nå for å få en permanent ordning, ved at Statens naturoppsyn ved varsel skal ta ut rovdyr som kommer inn i områder som defineres som B-sone.

- Lisensjakt har ingen hensikt i vårt område, fordi mørketida er så lang, og ordinær jakt viser seg å være urasjonelt og lite effektivt, avslutter Bernhardt Halvorsen.

 

Nøkkelord: RammebetingelserRovdyrSauUtmarkVern

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden




 
Bildegalleri Lesertur i USA

Lesertur i USA

Lesertur til Midt-Vesten i USA.

Gallerier

Vis alle
Bondedesign
Bondedesign (8 bilder)
Se vår prøvekjøring av John Deere 3720 eHydro
Se vår prøvekjøring av John Deere 3720 eHydro (7 bilder)
560 griser måtte bøte med livet i brann
560 griser måtte bøte med livet i brann (12 bilder)
Åpen gård i Sandefjord
Åpen gård i Sandefjord (5 bilder)

Mest kommenterte

Roar Grødeland vart "Årets unge bonde"

Svineprodusent Roar Grødeland frå Klepp i Rogaland er kåra til «Årets unge bonde 2010».

Markedet forsvant for økopoteter

Et prosjekt skulle sørge for at produksjonen av økologisk potet gikk opp. Men så forsvant markedet.

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

Økovekst i Coop Norge

Coop-butikkene solgte økovarer for 240 millioner kroner i 2010, en vekst på 4 prosent.

Norturas eiere lovpriser NorgesGruppen-avtalen

Nortura-eiere som Bondebladet har vært i kontakt med er svært positive til den nye samarbeidsavtalen…

Mest lest


Tusener kan miste seterretten

Har man ikke husdyr som beiter, faller retten til seter bort etter 20 år, mener Statens landbruksfor…


Krever milliarder fra Monsanto

Monsanto har ulovlig krevd avgift for genmodifiserte frø, har en domstol i Brasil kommet til. Om der…


Økte melkemuligheter – men ikke for alle

Norske melkebønder kan i inneværende kvoteår produsere fem prosent mer enn kvoten tilsier. De som li…


Turfolket tar seg til rette

Det kan høres festlig ut å finne en toppløs dame som ligger og soler seg midt i den modne kornåkeren…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

Leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag takka bøndene for innsatsen. Foto: Bjarne Bekkeheien Aase

Bøndene oppheva blokkaden av møllene

Transporten av matmjøl får igjen fraktast fritt. - Ein vellukka aksjon, seier leiar Nils T. Bjørke i Norges Bondelag.

Hilleren leverte landbruksmeldinga attende til staten

- Brudd var det eneste rette

- Melaksjonen rammer bøndene selv

Slakter dyrene i protest

Feil å aksjonere mot bakerne

Traktor og teknikk

Illustrasjonsfoto: Christian Juel Jørgensen

Når giret har låst seg

En leser lurer på hva han kan gjøre når giret for høg/lav og revers har låst seg i høygir. Vår traktorekspert Kjell Mangerud gir råd.

Traktoraksjon langs E6

Problemer med stikkesylinderen på Case-graver

Hvordan manipulere LS-styreporten

Skogsmaskinførere - en utsatt arbeidsgruppe

Det spirer og gror hos Väderstad

Tun Media

Tun Medias publikasjons- portefølje retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne Bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.