Jentene til Nils og Gunhild

I tre år har frilanserne Anette Tamm og Sanna Törneman fra Sverige fulgt hverdagen til Gunhild Øigarden og Nils Drabløs på Ellinggården i Velledalen. Opplevelsene er nå samlet i ei praktbok på 460 sider.

I boka møter vi menneskene, dyrene, kulturlandskapet og den mektige naturen rundt, måned for måned, gjennom alle årstider.

«Kom jentene mine!» (Tun Forlag) er ei bok en blir engasjert av, og kan hvile blikket i – med fyldige prosatekster, dikt, dagboknotater, fagstoff og nære fotografier som skaper en fortettet stemning mellom folk og fe.

Visste lite

Anette Tamm og Sanna Törnemans kunnskaper om gårdsdrift i Norge var begrenset – egentlig visste de ingenting.

De to har arbeidet mye som frilansere, med tekst og foto, på et helt annet kontinent, nemlig Afrika.

Derfor var kontrasten stor og fremmed – da de for første gang kom til Vestlandet og inn på tunet til Nils og Gunhild i Velledalen i Sykkylven for fire år siden. De to driver med Vestlandsk fjordfe.

Her opplevde de en gjestfrihet og varme som gjorde at de ønsket å lære mer. Lære mer av hva det innebærer å leve av og med jorda og stelle med disse dyrene som trues av utryddelse.

De ville bli kjent og forstå. Være en del av fellesskapet på gården.

Gammel og ny kunnskap

Tidlig forstod de to at gårdsdrift er en kompleks sammensatt helhet.

- Bonden må inneha og trekke veksler på flere personlige egenskaper – både ivareta og bruke gammel kunnskap, men også evne å oppdatere seg på ny kunnskap, sier de to.

Det er en stor fordel å være kreativ og stolt, å ha selvinnsikt, en god kvote idealisme og pågangsmot, kunne sin matematikk og mekanikk, ha intuisjon, empati, masse erfaring og mye kjærlighet til arbeidet.

Et arbeid som krever tilstedeværelse gjennom det meste av døgnet.

Utsatt rase

Etter å ha lest boken merker jeg at jeg er blitt glad i paret på Ellinggården, og veldig nysgjerrig på Vestlandsk fjordfe. Storferasen med gjennomsnittvekt på 350-450 kilo, og som melker ca 4500 liter i året. Den eldste kua på gården, Dalmøy er 18 år gammel. Siste kalven fikk hun for ett år siden.

Et spesielt trekk med Vestlandsk fjordfe, er at den ikke har noen spesiell uniform. Kua finnes i alle mønstre og farger.

En kulturbærer

I den daglige pleien av dyr og jord er det også viktig for ekteparet å være kulturformidlere, spesielt overfor barn.

Forutsetning for bosetting var jo dyrene, sier Nils Drabløs.

Museum viser hus og redskaper. På Ellinggården er alle velkommen til å bli kjent med Vestlandsk fjordfe som trues av utryddelse.

- Jo, jeg er nok først og fremst en kulturbærer i min tilstedeværelse, sier Nils Drabløs.

Anette Tamm og Sanna Törneman har absolutt lykkes med å formidle det viktige arbeidet som gjøres på Ellingården.

Dette er en bok som gjør en klokere og mer ydmyk overfor de som pleier jorda og steller godt med dyrene våre. En foto- og historiefortelling om gårdssyklusens gleder og alt slitet som følger med. 

Nøkkelord: Gården

Ingen kommentarer til denne artikkelen

Skriv en kommentar:





For å komme videre må du akseptere vilkårene som gjelder for å skrive inn kommentarer.

Fra forsiden



 
Bildegalleri Kom jentene mine

Kom jentene mine

I boka «Kom jentene mine!» møter du Gunhild Øigarden og Nils Drabløs - og deres Vestlandsk fjordfe. Alle foto: Anette Tamm og Sanna Törneman.

Gallerier

Vis alle
Kuisa 2009
Kuisa 2009 (8 bilder)
Valtra A95
Valtra A95 (13 bilder)

Mest kommenterte

Nedgangen i talet på geitebruk må stoppast

Det er behov for meir geitemjølk her til lands. Då er det meiningslaust at produsentar som vil konve…

«Friskere geiter»-prosjektet hjalp ikke

Smittsom byllesjuke har kommet tilbake i en del sanerte geitebuskaper. Geitebonde Hilde Giæver Marvi…

Nortura må få tak i de store produsentene

- Eierne i Nortura må skjerpe seg. Det er på tide at vi tar konsekvensene av dagens virkelighet og s…

Staten tilbyr 950 millioner

Av statens tilbud på 950 millioner kroner i årets jordbruksforhandlinger, utgjør 200 millioner krone…

Mest lest


Dårlig ventilasjon gjør kaldfjøs til isfjøs

Massive istapper kler fasaden på kaldfjøset til Svein Meldieseth. Han mener feil beregning av ventil…


Skuffa og frustrert over Nortura

– Dette gjør vondt. Jeg er dypt skuffa, men har forståelse for at ting må gjøres, sier Else Norheim,…


YTRING: Fryktar total ubalanse i eggmarknaden

Rema 1000 skal starta nytt eggpakkeri og er på jakt etter nye produsentar, gjerne nyetableringar. Jo…


Kjedene nærmer seg bonden

Matvarekjedene etablerer seg stadig nærmere fjøsdøra. Vil de ivareta bondens interesser? Dette var s…

Tun Torget

Landbrukets markedsplass

Her finner du det du ikke finner andre steder.

Siste fra andre tema

Rammebetingelser

FLYTT: Staten sparer enorme beløp på etablering av samdrifter og nedlegging av bruk over hele landet. Skap framtidstro og bruk noe av disse midlene til å utvide sonegrensen for landbrukets distriktstilskudd sørover til Lofotodden og Saltfjellet, sier balsfjordbøndene Jon Nedrum (tv) fra Nordkjosbotn og Odd Roald Nilsen fra Sagelvvatn. Foto: Gunnar Lund

På feil side av tilskuddsgrensa - taper 345 000 kr

Kjøtt- og melkebonde Jon Nedrum i Balsfjord kommune bor bare 4 km fra den nordligste sonen for distriktstilskudd. Det taper han mye penger på. Et tilsvarende bruk i Alta oppnår nemlig 345.000 kr mer i årlige tilskudd til melk, kjøtt og areal.

Frp-invitt til Bondelaget

Nedover med svensk melkeproduksjon

Brekk vil ha råd fra deg

Landbruksmeldinga må få reell betydning

Iskaldt bygdeliv

Næringsutvikling

Foto: Karl Erik Berger.

Utvikler poteter som krever mindre vann

For å bedre tilpasse poteten et tørrere klima, letes det nå etter sorter som bedre tåler tørke og som utnytter vannmengdene de får tilført bedre enn dagens poteter.

Ny vind over vidda

Reorganisering i Nortura

Sats på det du er flink til

Trygt å spise bearbeidet mat

Grønt nummer for byggeråd

Traktor og teknikk

Enkel vertikalmikser

Enkel vertikalmikser

Besetninger som bruker vertikalmikseren kun til å blande ulike kvaliteter surfôr, og dermed har mindre nytte av veiesystem på blanderen har nå fått et nytt alternativ: Mullerup Balehandler.

Får gps-signal over mobilnettet

Agco i samarbeid med Trelleborg

Prøvekjør Dutra i Skåne

Lanserer ny polsk skålkultivator

Hjullaster reddet to traktorer

Tun Media

Tun Medias publikasjon sporte folije retter seg mot kvinner og menn som lever og bor i det moderne bygde-Norge og til andre med sans for den landlige livsstil.

Rekruttering av ungdom til utdanningsporgram naturburk ved de videregaende skolene.